28 راز نگفته در مورد سامورایی ها (قسمت پنجم) - مدیرذهن

۲۸ راز نگفته در مورد سامورایی ها (قسمت پنجم)

در قسمت پنجم از مجموعه ۲۸ راز نگفته در مورد سامورایی ها، این بار هم به سراغ  دو نویسنده سامورایی، ماسایوکی شیمابوکورو، و کارل ایی رفته ایم تا در خلال کشف رازهای سامورایی ها، جواب این سوال قدیمی را پیدا کنیم که چه کسی می تواند در برابر یک سامورایی پیروز شود.

افسانه شماره ۲۱:

“در میدان نبرد، معمولا قبل از اولین حمله دو سامورایی برای ساعاتی همدیگر را برانداز میکنند.”

حقیقت: چند ساعت؟ شاید چند دقیقه برای ارزیابی حریف اختصاص دهند اما برای چند ساعت خیر. اصولا در میدان نبرد دو سامورایی در وضعیت های مختلف و آرایش های نظامی؛ حالت دفاع و حمله به ارزیابی توانایی یکدیگر می پردازند و در وضعیت های مختلف قرار می گیرند. شاید یک گروه سامورایی در تمریناتشان ساعت ها صرف این کار کنند، اما در میدان نبرد سریعا دست به حمله می زنند.

افسانه ۲۲:

“سامورایی ها کاهی با بریدن سر دهقانان و کشاورزان تیزی تیغه شمشیرشان را امتحان می کنند.”

حقیقت:  در طول تاریخ همیشه در جوامع متمدن هم افرادی بوده اند که رفتارهای نابهنجار و غیرمتعارف داشته اند؛ و باید گفت که شاید چنین اتفاقی افتاده است، اما نباید یگ واقعه ناگوار را به تمام سامورایی ها تعمیم داد، چون که مقام اجتماعی سامورایی ها محافظت از مردم و ایجاد رفاه برای آنها بوده است.

افسانه ۲۳:

“عمل برش با یک شمشیر سامورایی اگر با مهارت کم انجام شود، ممکن است باعث خم شدن شمشیر شود.”

حقیقت: اگر قانون هاسوجی  hasuji (زاویه صحیح شمشیر در حال برش زدن)، رعایت نشود می تواند باعث خم شدن تیغه شمشیر شود. نوکی تسوکه (Nuki tsuke)، برشی که در هنگام بیرون کشیدن شمشیر انجام میشود نیز می تواند باعث خم شدن و تابیدگی تیغه شود. گفتنی است که چنین تکنیک هایی صرفا باید از یک مربی ماهر آموخته شود.

این نوشته را به اشتراک بگذارید!

درباره نویسنده: مریم منتظری

۱ دیدگاه

  1. محمد دی ۶, ۱۳۹۶ در ۱۱:۳۵ ق.ظ - پاسخ

    ‍‍‍‍‍‍سلام پس بقیش کو ؟

دیدگاهی بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.